Postrojenja za energetsku oporabu otpada (waste-to-energy) mogla bi se od 2028. godine suočiti sa značajnim novim troškovima ako Europska unija odluči uključiti sektor u Sustav trgovanja emisijskim jedinicama (EU ETS). Europska komisija tijekom 2026. procjenjuje mogućnost proširenja ETS-a na spalionice komunalnog otpada, a konačna odluka mogla bi imati značajan utjecaj na troškove gospodarenja otpadom diljem Europe. Prema procjenama industrije, uključivanje spalionica u ETS značilo bi obvezu kupnje emisijskih jedinica za ugljični dioksid nastao tijekom procesa izgaranja otpada. Nastavi čitati →












