GRAD ČAPLJINA POTENCIRA DEMOGRAFSKE MJERE: Proračun u funkciji zadržavanja mladih

Mnogi s razlogom svrstavaju Čapljinu među najljepše gradove u Bosni i Hercegovini, jer grad ima brojna mediteranska obilježja, što pogoduje razvoju poljoprivrede i turizma, a to se posebice ogleda u prepoznatljivom hortikulturnom uređenju mjesta i okolice koja se prostire na čak četiri rijeke. Čapljina ima 26.157 stanovnika, a strateški cilj svih dionika i kreatora javnih politika je taj broj još povećati, često ističe gradonačelnik Smiljan Vidić. U proteklom razdoblju ova jedinica lokalne samouprave je provodila niz demografskih mjera i sve više postaje i prepoznatljiva zbog velikog broja mladih obitelji. – Vlast nastoji kroz različite programe zadržati mlade na prostoru Čapljine, a što nam je prioritet i u 2024. godini. Grad će u značajnoj mjeri osnažiti paket demografskih i gospodarskih mjera, rekao je Vidić. Uvidom u proračun i planirane mjere vidljivo je kako je takvo stanje posljedica višegodišnjeg djelovanja u smjeru jačanja pozitivnih demografskih trendova, a među najznačajnijim mjerama je i sufinanciranje prve stambene nekretnine za mlade obitelji i pojedince. Taj iznos je do sada bio 100 KM po četvornom metru, a nedavno je najavljeno, ovaj iznos i povećati, s obzirom da su porasle i cijene nekretnina. Grad također sufinancira boravak djece u dječjim vrtićima, podmirujući razliku cijene koju plaćaju roditelji i realne ekonomske cijene. Tu su i novčane potpore obiteljima s četvero i više djece, a planirane su i nove potpore za prvorođeno, drugorođeno, trećerođeno i svako daljnje dijete.

Čapljina ima status grada i često se u javnosti ističe kako je grad nastao planski, u neposrednoj blizini Mostara, Neretve i granice s Republikom Hrvatskom. Uz mnogobrojne prirodne ljepote, povoljan zemljopisni položaj i snažnu urbanu fizionomiju, Čapljina se može pohvaliti s devet nacionalnih spomenika, brojnim crkvama i atraktivnim parkom prirode Hutovo blato. Malo i srednje poduzetništvo igra veliku ulogu u sadašnjem razvoju, a Čapljinu treba i geostrateški promatrati u kontekstu dobrog prometnog položaja, budući da preko njezinog područja prolaze važne prometne i infrastrukturne komunikacije i koridori, što može imati veliku ulogu za buduće jačanje gospodarstva, prometa i turističke ponude.