NESTAŠICA TOALETNOG PAPIRA: Mokre maramice uzrokovale kolaps sustava odvodnje na Novom Zelandu

U pomalo paničnom kupovanju toaletnog papira, kojem smo svjedočili i u Hrvatskoj, na Novom je Zelandu došlo do njegove nestašice. Zatim je, prije dva tjedna sustav pročišćavanja otpadnih voda grada Aucklanda kolabirao, a za sve su krive vlažne maramice.

Naime, došlo je do zastoja u radu postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda Pukekohe, u kojem je zabilježena dva puta veća količina vlažnih maramica od uobičajene. Također, došlo je do blokade dvaju crpnih stanica u sustavu odvodnje. U uobičajenim uvjetima do zastoja dolazi otprilike jednom godišnje, a trenutno se u Aucklandu blokade događaju gotovo jednom tjedno.

U nedostatku toaletnog papira, povećana je upotreba i bacanje u odvode vlažnih maramica. To predstavlja problem i opterećenje za sustav odvodnje i pročišćavanja otpadne vode jer se vlažne maramice, za razliku od onih celuloznih (i toaletnog papira) ne raspadaju u vodi i zaglave se.

I u drugim dijelovima svijeta došlo je sličnog fenomena masovne nestašice toaletnog papira stoga bi i u drugim gradovima moglo doći do preopterećenja i zastoja u radu sustava odvodnje i pročišćavanja otpadne vode.

Fenomen stvaranja zaliha toaletnog papira, neki stručnjaci-psiholozi objašnjavaju kao pokušaj barem djelomičnog stjecanja kontrole u situaciji u kojoj se ljudi osjećaju nesigurno i u strahu pred nepoznatim. Dio objašnjenja leži i u fenomenu „krda“ – vidjevši prazne police i jedni druge kako kupuju toaletni papir, ljudi su se odlučili povući isti potez.