ZELENI KROVOVI U UTRECHTU: Revolucionarni projekt nizozemskog grada s najbržim razvojem

Svaki krov u nizozemskom Utrechtu morat će biti „ozelenjen“ biljkama, mahovinom ili solarnim panelima, a sve kako bi taj grad postao ugodnije i manje stresno mjesto za život. Riječ je o planu koji bi trebao biti usvojen u rujnu, a grad će davati i bespovratna sredstva do maksimalno 20.000 EUR za „ozelenjavanje“.

Inače, ova ideja je nastavak vrlo uspješnog projekta ozelenjavanja autobusnih stanica, kojim je svih 316 autobusnih stajališta dobilo zelene krovove s ciljem „hvatanja zagađujućih čestica“, ali i za skladištenje kišnice i hlađenje tijekom ljetnih mjeseci. Osim toga, stanice imaju i klupe od bambusa, energetski učinkovitu LED rasvjetu, a trećina ih je opremljena i solarnim pločama.

Nadalje, planira se i izgradnja vertikalne šume – nebodera koji će sadržavati 200 stanova i godišnje će apsorbirati oko 5,4 tone CO2 i stvoriti 41 tonu kisika.