TKO ĆE FINANCIRATI OBNOVU MIROGOJA?: Mogla bi potrajati godinama

Kao što smo već pisali, zagrebački potres ostavio je višemilijunsku štetu na Mirogoju. Oštećene su arkade, crkva Krista Kralja, a stradalo je i 6.000 grobova od kojih su neki zaštićena kulturna djela i spomenici nulte kategorije. Iz Gradskih groblja rekli su kako će arkade biti zatvorene sve dok ne završi obnova, a mogla bi potrajati godinama.

Pustili smo u proceduru amandman na nacrt zakona i u njemu tražili da država sudjeluje u sanaciji oštećenih grobnih mjesta pa da možemo zajednički obnoviti sve grobove i arkade. Krajnji nam je cilj da djelomično sudjeluje država, a djelomično Grad i Gradska groblja. No, razmišljamo i o pokretanju međunarodne kampanje za prikupljanje novca za obnovu Mirogoja, koji pripada srednjoeuropskoj povijesnoj i arhitektonskoj baštini – rekao je direktor Gradskih groblja Patrik Šegota za Večernji i nadodao da Zagrepčani  stradale spomenike prijave na stranicu na kojoj se popisuju štete na stambenim zgradama.