ZAGREBAČKA ZRAČNA LUKA DOBILA PRIZNANJE ZA SMANJENJE EMISIJA CO2: Budući planovi uključuju izgradnju fotonaponske elektrane

Međunarodna zračna luka Zagreb je od strane Međunarodnog udruženja zračnih luka ACI (Airport Council International) dobila certifikat kojim se potvrđuje razina 3 upravljanja i smanjenja emisije CO2 u svakodnevnim aerodromskim aktivnostima. Prema klasifikaciji globalnog programa ACI ACA (Airport Carbon Accreditation) ova razina nosi naziv „Optimizacija“ i predstavlja značajan korak prema ispunjenju opredijeljenosti zagrebačke zračne luke za postizanje nulte emisije CO2 do 2050. godine.

Program temeljem dostavljenih podataka neovisno procjenjuje i prepoznaje napore zračnih luka u upravljanju i smanjenju emisije ugljika. Program mjerenja ove razine certifikata podrazumijeva i uključenost svih dionika i poslovnih partnera zračne luke (zrakoplovne kompanije, razni zakupci, ugostiteljstvo, trgovine itd.), koji svojim aktivnostima unutar zračne luke utječu na emisiju CO2.

Tako je Zračna luka Franjo Tuđman postala prva zračna luka u Republici Hrvatskoj koja je dostigla ACI-ACA razinu 3, i to zahvaljujući mjerama kao što su ugradnja učinkovite LED rasvjete, rekonstrukcija niskog napona u trafostanici 2, rekonstrukcija kotlovnice, rekonstrukcija i modernizacija podstanice za grijanje/hlađenje u upravnoj zgradi te proizvodnja tople vode pomoću sunčanih kolektora. Zahvaljujući svim tim aktivnostima, emisija ugljika u zračnoj luci smanjena je za 4% između 2017. i 2019. godine, unatoč značajnom povećanju broja putnika u tom razdoblju.

Budući planovi uključuju izgradnju fotonaponske elektrane koja će omogućiti izravnu pretvorbu sunčeve energije u električnu te zamjenu postojećih vozila i opreme na ekološki prihvatljiv način.

“Međunarodna zračna luka Zagreb posvećena je primjeni poslovnih rješenja koja za cilj imaju smanjenje negativnih utjecaja na okoliš. Postignuće razine 3 prema ACI-ACA klasifikaciji iznimno je važan korak u tim nastojanjima.  Naš je cilj i opredjeljenje u poslovnim aktivnostima zračne luke dostići nultu emisiju CO2 do 2050. godine i biti ćemo ustrajni na tom putu”, izjavio je Huseyin Bahadir Bedir, predsjednik Uprave MZLZ d.d.