ŠTETA OD POTRESA MOGLA BI BITI I DO 13 MLRD. EUR: Vlada predstavila mjere za pomoć građanima

Premijer Andrej Plenković predstavio je Vladine mjere za pomoć građanima Grada Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije čiji su domovi stradali u potresu. Tako će, osim financiranja najamnine za stambeno zbrinjavanje osoba čije su nekretnine stradale u potresu, Vlada pomoći i onim sugrađanima koji moraju popraviti krovove, zabatne zidove, dimnjake, dizala i slično.

Za tu mjeru, predviđeno je 141 mil. KN. Iznos od 100 mil. KN će osigurati Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja te će se ta sredstva građanima davati za interventne popravke krova, zabatnih zidova, dizala i dimnjaka, dok će Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost osigurati 41 mil. KN za kupnju kondenzacijskih bojlera – rekao je Plenković i dodao kako će za interventne popravke kućanstvo moći dobiti do 12.000 KN, a za ugradnju kondenzacijskih bojlera na raspolaganju će im biti do 8.000 KN.

Isto tako, Plenković je istaknuo i kako bi se iznos šteta mogao popeti i do 13 mlrd. EUR, ovisno o kvaliteti obnove.