JAVNO NAVODNJAVANJE U KARLOVAČKOJ ŽUPANIJI: Ispituje se interes poljoprivrednika

Karlovačka županija i Hrvatske vode planiraju pokrenuti projekt izgradnje javnih sustava navodnjavanja za poljoprivrednike, a trenutačno ispituju postoji li interes.

–  Javni sustavi navodnjavanja podrazumijevaju sustave do poljoprivrednih parcela, te su isti u vlasništvu županije. Krajnji korisnici sustava – poljoprivredna gospodarstva sudjeluju u troškovima rada i održavanja sustava putem naknade za navodnjavanje tako da se plaćaju fiksni troškovi godišnje po površini, ali i varijabilni dio po količini utrošene vode – stoji na stranicama Županije.

Kako bi se utvrdilo postoji li dovoljan interes poljoprivrednika za izgradnju ovakvog sustava, Karlovačka županija ih poziva da se jave do kraja mjeseca, odnosno 31. ožujka. Nakon utvrđivanja interesa, Karlovačka županija će definirati potencijalne lokacije za izgradnju javnih sustava navodnjavanja, a koje udovoljavaju određenim kriterijima: površina lokacije veća od 50 ha (potvrdom krajnjih korisnika mora se potvrditi iskazani interes na minimum 70% poljoprivrednih površina unutar obuhvata svakog pojedinog sustava javnog navodnjavanja), pogodno tlo, te lako dostupna i kvalitetna voda.