U svjetlu klimatske krize sektor gospodarenja otpadom dobio je novu zadaću – maksimalno smanjiti količine odloženog otpada pomoću povećanja stopa recikliranja i ponovne upotrebe. Srećom, danas taj proces olakšava brzi razvoj modernih tehnologija, koje imaju dvostruki učinak – smanjuju količinu otpada, ali i potrebu za daljnjim crpljenjem ograničenih prirodnih resursa.
Uspješna uspostava modela kružnog gospodarenja otpadom zahtjeva upotrebu inovativnih rješenja koja mogu pomoći u svladavanju izazova na putu prema održivoj budućnosti. Iako Hrvatska ostvaruje rast u količinama odvojeno prikupljenog otpada i stopama recikliranja, taj se proces mora ubrzati. Upravo zato, konferencija Tehnologije za otpad i recikliranje u fokus stavlja mogućnosti za ubrzavanje tranzicije prema kružnom gospodarstvu.
Ključna pitanja:
Kako je EU povećala alternativne oblike zbrinjavanja komunalnog otpada?
Zašto je RH zadržala visoku razinu odvoza na odlagališta i nisku stopu recikliranja?
Ključni podaci:
Prosječni Hrvat godišnje proizvede 418 kg komunalnog otpada, odnosno 1,1 kg dnevno
Udio odvojeno sakupljenog komunalnog otpada u 2020. godini iznosio je 41%, dok je 2010. iznosio svega 14%.
U razdoblju od 2010. do 2020. godine udio količina komunalnog otpada izravno upućenog na oporabu povećao se sa 4% na 34%, dok se odlaganje komunalnog otpada smanjilo s 94% na 56%
Teme:
Sortirnice i kompostane
Reciklažna dvorišta
Drobilice
Pametni spremnici
Digitalizacija sektora gospodarenja otpadom
Novosti u svijetu komunalnih vozila i opreme
I dok na našoj godišnjoj konferenciji Otpad raspravljamo o široj tematici i aktualnostima u ovome sektoru, nadolazeća konferencija bavit će se isključivo tehničkim aspektima gospodarenja otpadom, uz predstavljanje inovativnih tehnologija.
Program:
Tehnologije za otpad i recikliranje 2022 – program
Kako se prijaviti? Ispunjenu prijavnicu pošaljite na mail info@komunal.hr