BP RAZVIO NOVU TEHNOLOGIJU: Samo 6% plastike iz PET boca vrati se reciklirano na tržište

Britanska naftna kompanija British Petroleum (BP) razvila je novu tehnologiju kojom bi se plastični otpad, koji je teško reciklirati u nove sirovine, transformirao za novu upotrebu.

Tehnologija je nazvana BP Infinia, a cilj joj je plastiku iz jednokratne upotrebe kao što su boce u boji i crni pladnjevi za hranu, pretvarati u nove reciklirane sirovine koje se mogu koristiti za izradu nove ambalaže od PET-a. Ona se, u konačnici, može opet iznova reciklirati čime bi BP Infinia omogućila da se plastika iz jednokratne upotrebe pretvori u plastiku za beskrajnu upotrebu.

Podaci tvrtke Wood Mackenzie Chemicals  pokazuju kako se danas samo šest posto polietilena, koji se koristi za boce, vraća na tržište u obliku novih boca. British Petroleum u vezi s realizacijom ovog projekta najavio izgradnju pilot postrojenja u Napervilleu u američkoj državi Illinois koje treba započeti s radom krajem 2020. godine. Vrijednost postrojenja procjenjuje se na 25 mil. USD.