ALARM OKO PLASTIKE: Studija otkrila plastična mikro vlakna u pitkoj vodi širom svijeta!

Nedavno objavljena znanstvena testiranja pokazala su kako više milijardi ljudi diljem svijeta pije vodu zagađenu plastičnim česticama, a stručnjaci Orb Media u svojoj studiji navode da je čak 83 posto uzoraka bilo zagađeno.

Britanski Guardian tim je povodom objavio opsežan prilog pod naslovom: ”Živimo na plastičnom planetu. Što to znači za naše zdravlje?” Sitna i oku nevidljiva plastična vlakna nalaze se posvuda, ne samo u našim oceanima i rijekama, nego postoje ozbiljne indicije da se iste nalaze u vodi, ali i u hrani i zraku kojeg udišemo. SAD imaju najvišu razinu onečišćenja, čak u 94 posto ispitanih mjesta plastična mikro vlakna pronađena su u vodi najrazličitijih javnih zgrada i objekata, uključujući prestižne kongresne zgrade, ali i sjedište Agencije za zaštitu okoliša SAD-a te Trump Tower u New Yorku. Iza SAD-a slijede Libanon i Indija, dok su europske zemlje, uključujući Veliku Britaniju, Njemačku i Francusku, imale najnižu stopu kontaminacije, ali to je i dalje visokih 72 posto onečišćenja.

Prosječan broj vlakana pronađenih u svakom uzorku od 500 ml kretao se od 4,8 u SAD-u do 1,9 u Europi. Istraživanja i dobiveni rezultati u Irskoj iz lipnja ove godine koja je proveo Galway-Mayo institut potvrđuju također postojanje mikro-plastične kontaminacije i upozoravaju na dubinu ovog problema, jer se zna da plastika u kanalizaciji može privući bakterije i patogene, iako se još ne zna kako reagiraju te kontaminirane plastične nano čestice, mogu li one prodrijeti u stanice i kakve to može imati posljedice po zdravlje ljudi i životinja.  Medijski šok ovom temom je ovih dana otkrio i druga slična istraživanja koja su pokazala da su čestice mikroplastike pronađene u trećini ulovljenih riba u Velikoj Britaniji! Slične studije provedene u Njemačkoj otkrile su kako se vlakna plastike nalaze u sva 24 ispitana uzorka piva, a u Parizu su 2015. godine istraživači otkrili kako se plastična vlakna nalaze u zraku i kako se talože, uz procjenu da se svake godine u francuskoj prijestolnici  deponira tri do deset tona plastičnih mikro vlakana, koja su također prisutna u zraku domova. Plastika je nesumnjivo i dalje neophodna u modernom svijetu, ali stručnjaci sada pozivaju na veći oprez.