URBANA MOBILNOST: Hoće li navigacije, detektori i algoritmi dovesti do sigurnijeg javnog prometa?

Prema posljednjim previđanjima UN-a, u gradovima će živjeti oko 2,5 milijarde ljudi više do 2050. godine. To znači da će se postotak svjetskog stanovništva, koji živi u urbanim sredinama, povećati s 55 na 65 posto do sredine stoljeća. Osim toga, predviđa se da će do 2030. na svijetu biti 43 megapolisa, odnosno gradova s više od 10 milijuna stanovnika, u odnosu na 31 kojih imamo danas. Nema sumnje kako će gradovi biti izazvani da zadovolje potrebe rastuće populacije u mnogim aspektima, a pogotovo po pitanju mobilnosti. Ne čudi stoga da veći gradovi poput Londona, Stockholma i Madrida u suradnji s tehnološkim tvrtkama već optimiziraju i razvijaju pametna rješenja za prometnu infrastrukturu, poput primjerice, navigacijskih aplikacija. Jedno od takvih mogućih rješenja je i ugradnja sigurnosnih detektora kojima bi bila moguća komunikacija između vozila, odnosno upozoravanje na vlastitu, ali i tuđu opasnu vožnju u blizini. Inteligentni algoritmi koji se razvijaju mogu predvidjeti rješenja za vozače u realnom vremenu što će smanjiti prometnu zagušenost, a što je najvažnije pomoći u sigurnosti sudionika u prometu. Za usporedbu, samo je u SAD-u prošle godine u prometnim nesrećama poginulo više od 40.000 ljudi.