Slovenija: Mariborčani protiv pranja ulica pitkom vodom!

Praksa luksuznog pranja ulica grada Maribora pitkom vodom mora se što prije zaustaviti, poručuje Igor Kos iz mariborske općine te predlaže da se oko 7 milijuna kubičnih metara pročišćene otpadne vode iz kanalizacije, umjesto u Dravu, vraća u grad kako bi se omogućilo njezino ponovno korištenje.

Na taj se način želi bolje iskoristiti energija koja nastaje pri različitim urbanim i proizvodnim procesima, a sve je to dio projekta Wcycle koji utire put prema kružnoj ekonomiji. Prijelaz na kružnu ekonomiju jedan je od prioriteta slovenske strategije pametne specijalizacije, što za Maribor znači da mora postati što je više moguće nezavisan, no bez umrežavanja i razmjene najboljih praksi s drugim gradovima, tvrtkama i organizacijama, prijelaz na kružnu ekonomiju, po mišljenju mnogih, neće biti postignut.