Kinezi ulažu u tretman medicinskog otpada u Srbiji

Kineska kompanija Gient i beogradska tvrtka Sinofarm potpisale su ugovor o osnivanju zajedničkog privrednog društva (joint venture) koje će se baviti sakupljanjem i tretmanom medicinskog, farmaceutskog i patogenog otpada u Srbiji, kao i izgradnjom reciklažnog centra u mjestu Stara Pazova. Radi se o 3,3 mil. USD vrijednoj investiciji, čija će se izgradnja odvijati u dvije faze.

Buru su u javnosti izazvale najave da će novo postrojenje, osim za zbrinjavanje, služiti za tretman medicinskog otpada. Sinofarm objašnjava kako se radi o modernom postrojenju u kojem će se medicinski otpad sterilizirati vodenom parom i visokom temperaturom, nakon čega će se sterilni proizvod drobiti na najsitnije dijelove i hermetički zatvorenim kontejnerima odvoziti na sanitarne deponije, a najbliža je 100 kilometara udaljena od Stare Pazove. Općinske vlasti navode da oni nisu nadležni za izdavanje dozvola za spomenutu namjenu.