POTRES STVORIO PRITISAK NA POGREBNIKE: U Turskoj i Siriji problemi s ukopima

Prošlomjesečni razorni potresi ubili su više od 54.000 ljudi u Turskoj i Siriji i ostavili su milijune ljudi bez domova. Preživjeli se sklanjaju u šatore, kontejnerske domove, hotelska odmarališta, sveučilišne kampuse pa čak i željezničke vagone nakon što su se stotine tisuća zgrada srušile, a druge su ostale nesigurne. TV kuća Al Jazera donosi potresnu priču o pogrebniku Ali Dogru koji je zadužen pokopati stotine žrtava. Štoviše, on je doveo svoju ženu i četiri sina u stari autobus, koji je postao njihov dom pokraj groblja na kojem on radi u gradu Iskenderunu. Dogru je preselio svoju obitelj na groblje iz njihovog oštećenog stana nedugo nakon prvog potresa koji se dogodio 6. veljače. Od tada tamo žive u napuštenom autobusu.

Tijekom više od šest godina rada na groblju, 46-godišnji pogrebnik obično je pokapao oko pet tijela dnevno. Prve noći nakon potresa pokopao je 12 ljudi. Dnevni broj pristiglih tijela počeo je rasti i unutar 10 dana od potresa organizirao je ukope ukupno 1210 žrtava. On ističe kako se može nositi sa životom na groblju, ali velik broj ukopa u tako kratkom vremenskom razdoblju ostavio je duboke mentalne ožiljke.

Dogru je bivši mesar, stoga je usporedio prizor ljudi koji donose svoje mrtve članove obitelji na groblje s ljudima koji nose janjce kao obredne žrtve za muslimanske blagdane. “Kao mesar znao sam vidjeti ljude kako u naručju donose janjce na žrtvovanje. Jako me sada pogodilo kada sam vidio mnoge ljude kako nose svoju djecu, svoje partnere”, rekao je.

Za veliku količinu ukopa Dorgu je organizirao teške strojeve za iskop grobova i koordinira religijske ispraćaje s desecima svećenika (imama) koji su pristigli iz cijele Turske. “Sve što sam želio bilo je jedno: raditi dan i noć kako bih završio ovaj posao. Nisam htio da ljudi dolaze i govore da tijela nisu pokopana”, rekao je, dodavši da nema masovnih grobnica.

Dogru je rekao da je pokopao neku djecu i roditelje koji su umrli u zagrljaju u isti grob i spriječio ljude da ih razdvoje. “Rekao sam: ‘Smrt nije mogla odvojiti ovo dijete od majke ili oca. Zašto bi to učinio?’” Dogru je također pomogao službenicima da fotografiraju neidentificirana tijela i uzmu otiske prstiju i uzorke krvi i DNK. Kasnije je obiteljima pokazao grobove njihovih rođaka, nakon što su pronađeni testovima krvi, objavila je televizija Al Jazera.