PARIZ UVEO DRASTIČNA OGRANIČENJA BRZINE: U većini grada nema vožnje brže od 30 km/h

Pariške gradske vlasti donijele su odluku o uvođenju brzinskog ograničenja od 30 km/h u većini gradskih ulica, a nova pravila stupila su na snagu u ponedjeljak. Cilj je povećati sigurnost u prometu, smanjiti broj prometnih nesreća, ali i reducirati zagađenje bukom te demotivirati građane na vožnju automobilima.

Naime, pariška gradonačelnica Anne Hidalgo želi reducirati broj automobila u gradu, odnosno smanjiti njihovu prisutnost na svim javnim površinama. Stoga je već prije na 60% pariških ulica bilo uvedeno ograničenje od 30 km/h, a brojni bulevari su vozne trake prepustili pješacima.

Drugim riječima, u Parizu se daje prednost pješačenju, vožnji bicikala i javnom prijevozu. Od ograničenja su izuzete prometnice kao što su pariška obilaznica, gdje je ograničenje brzine 75 km/h, te neke glavne avenije.