NIŠ POSTAJE PAMETAN GRAD: Do kraja 2020. očekuje se implementacija više različitih pametnih tehnologija

Na osnovu Memoranduma potpisanog u Pekingu, očekuje se kako će Grad Niš do kraja 2020. godine uvesti neka od pametnih rješenja kojima će olakšati život u gradu te se time približiti ideji pametnih gradova, rečeno je na drugom dijelu 5. Foruma naprednih tehnologija.

Gradonačelnik Niša Darko Bulatović rekao je kako Grad Niš surađuje s Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacije na razvoju sedam različitih sustava od kojih će Niš odabrati četiri prioritetna za implementaciju. Riječ je o pametnim tehnologijama koje će dati potporu sustavu ravne rasvjete, zaštiti okoliša, unaprjeđenju parkiranja i regulaciji prometa.

Očekuje se kako će se sinkronizacijom rada semafora i uvođenjem sistema koji će olakšati parkiranje smanjiti zagađenje zraka jer će se spriječiti kruženje automobila gradom. Također, očekuje se i uvođenje internet mreže u centru grada, a razmatra se i uvođenje sustava pametnog pražnjenja kontejnera, istaknuo je zamjenik gradonačelnika Miloš Milošević.