KAKO DO MANJE ZAGAĐENJA U BIH: Šljaku iz termoelektrane Tuzla zbrinut će u stare rudnike?

Staro rješenje je predviđalo da se otpad (šljaka) odlaže na jezero Kop Šićki Brod, čemu su se žestoko protivili mještani u blizini jezera, ali i ekološka udruženja. Grad Tuzla je ponudio alternativno rješenje Elektroprivredi BiH za odlaganje šljake i pepela iz Termoelektrane Tuzla te njezino odlaganje u podzemne prostore nastale izluživanjem slanice na lokalitetu Tetime.

Planira se cijevima transportirati mokru šljaku do podzemlja rudnika Tetima. Na taj način oni se rješavaju šljake, ne ugrožavaju okoliš, a što je najvažnije, preventivno se rješava na eko-problem na Tetimi, ako će se stari hodnici urušavati, rekao je Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle. Građani koji žive pored termoelektrane upozoravaju na prekomjerno zagađenje ovog velikog energetskog objekta koji još uvijek radi na fosilna goriva, štoviše planira se i izgradnja Bloka 7, što će dodatno uvećati količinu otpadne šljake.