GRADE SE JUŽNE ARKADE NA MIROGOJU: 20.000 novih grobnih mjesta

Čuvene mirogojske arkade djelo su slavnog arhitekta Hermanna Bolléa, a gradile su se punih 38 godina. Od 1917. krase zapadni dio groblja, a Bolléova originalna zamisao bila je da okružuju groblje sa svih strana, što se tada zbog nedostatka sredstava nije moglo ostvariti.

No, sad bi se dio te zamisli mogao provesti u djelo. Naime, izgradnja novih mirogojskih arkada na južnom dijelu povjerena je arhitektu Marijanu Hržiću koji je već radio na ovom groblju. Potpisuje gradnju krematorija te 780 metara dug kolumbarijski zid od opeke. – Unutar samih arkada bit će grobnice u kojima će se moći nalaziti šest grobnih mjesta. Na postojeće arkade nastavljat će se nekoliko stotina metara kolumbarijskog zida i novih južnih arkada – objasnio je Hržić.

Novim arkadama bi se prostor trebao proširiti za oko 20.000 grobnih mjesta, a pored gradnje novih, planira se i obnova starih arkada, najavljuju Gradska groblja.