EU FONDOVI ZA JAVNI PRIJEVOZ: Država nabavlja 140 novih autobusa!

Gradovi Osijek, Split, Zadar, Sisak, Rijeka, Zagreb, Dubrovnik, Pula i Vinkovci uključeni su u nabavu 140 autobusa za gradske prijevoznike, a koja će s 85 % iznosa od ukupno 300 mil. KN biti financirana iz EU fondova, dok će ostatak novca izdvojiti Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture. Kako pojašnjava Darko Majić, direktor Autoprometa Sisak, poduzeća koje se među prvima uključilo u projekt, radi se o natječaju za autobuse srednje i niže kategorije namijenjene gradskom prijevozu. „Uvjet je da autobus ne bude skuplji od 250.000 EUR te da ima ekološki motor standarda Euro 6. Naravno, da bismo uopće sudjelovali u projektu morali smo zadovoljiti neke bazične uvjete poput činjenice da imamo godišnje ukupno više od milijun putnika te isto toliko prijeđenih kilometara. Na visinu potpore je utjecalo i to koliko nam je star postojeći vozni park”, ističe Majić. Ministarstvo također planira i nabavu novih 12 elektromotornih vlakova te refinanciranje 20 već nabavljenih vlakova za HŽ Putnički prijevoz, a rezultat svih navedenih ulaganja trebalo bi biti znatno povećanje konkurentnosti i učinkovitosti javnog prijevoza.