WWF PREDLAŽE ZAŠTITU MURE I DRAVE: Slovenija i Hrvatska pozvane na djelovanje

Na Svjetski dan voda, svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF , pozvala je hrvatsku i slovensku vladu da stanu na kraj štetnim projektima izgradnje hidroelektrana na Muri i Dravi, srcu takozvane “Europske Amazone”. WWF upozorava kako na čitavom području budućeg pentalateralnog UNESCO-ovog Prekograničnog rezervata biosfere ‘Mura-Drava-Dunav’ treba zabraniti izgradnju hidroelektrana zbog njihova negativnog utjecaja. U WWF-u tvrde da se od svih tipova ekosustava, slatkovodnima i dalje zastrašujuće pogoršava stanje, na što ukazuju istraživanja Europske agencije za zaštitu okoliša.

“Izvještaj o stanju voda” pokazuje kako je oko 40%  voda u Europskoj uniji u dobrom stanju i svaka daljnja izgradnja hidroelektrana dodatno ih narušava. Hidropotencijali su već dovoljno iskorišteni i treba se okrenuti drugim obnovljivim izvorima energije, kao i optimizaciji postojećeg sustava bez narušavanja rijeka i vodnih ekosustava. Pri tome je važno naglasiti kako hidroelektrane nisu zeleni izvor energije, stoga se ne treba poticati izgradnju novih hidroenergetskih sustava na našim rijekama”, poručila je u povodu Svjetskog dana voda Irma Popović Dujmović iz WWF Adrije.