POZIV ZA GRADOVE I OPĆINE: Kako do sredstava za grobljanske projekte?

Hrvatska ima bogatu kulturnu baštinu u koju se ubrajaju i brojna znamenita groblja – bilo da su članovi prestižne europske udruge ASCE, imaju znamenite pokojnike ili pak datiraju iz nekih starijih povijesnih vremena. No, grobljanski sektor već godinama naglašava problem financiranja projekata obnove, proširenja ili izgradnje osnovnih civilizacijskih elemenata, poput grobne kuće, sanitarnih čvorova, krova ili ograde.

Brojne JLS ne mogu si priuštiti takve projekte iz proračuna, a nemogućnost financiranja grobljanske infrastrukture iz EU fondova dovela je do toga da s komunalnim standardom groblja zaostajemo za drugim europskim zemljama.

Upravo će mogućnosti financiranja grobljanskih projekata biti jedna od središnjih tema Adriatic Cemetery Days konferencije, a s obzirom na to da se očekuje dolazak predstavnika nadležnih institucija, konferencija će biti prilika za otvorenu raspravu o navedenom problemu i mogućnostima za unaprjeđenje ovog dijela komunalnog gospodarstva.

Više informacija dostupno je ovdje.