Novi uređaj za dezinfekciju pitke vode na izvoru rijeke Jadro

Hrvatske vode sufinancirale su 80 posto od ukupno 3,4 mil. KN, kolika je vrijednost radova izgradnje uređaja za dezinfekciju pitke vode na izvoru rijeke Jadro. Postojeći sustav kloriranja na bazi plinskog klora (Cl2) je neodgovarajući zbog problema sa spajanjem i sve strožih mjera za rukovanje. Stoga je Vodovod i kanalizacija d.o.o. Split donijela odluku o ugradnji nove tehnologije za dezinfekciju vode, metodom membranske elektrolize iz svježe vode i tabletirane soli. Natrijev hipoklorit (NaOCl), koji se koristi u postupku, bezopasan je za ljudsko zdravlje, a proizvodi se na licu mjesta. Područje koje se s Jadra opskrbljuje vodom (Split, Solin, Kaštela i Trogir) vodu pročišćenu na novi način dobivat će nakon što se potroše trenutne zalihe plinskog klora.