Ludbreg dobio potvrdu: oni mogu biti dobar primjer Smart City-ja

Gradonačelnik Ludbrega, Dubravko Bilić, na Konferenciji je govorio o projektima njegove JLS, prije svega o vodoopskrbi i zbrinjavanju otpadnih voda, te o drugim projektima u tijeku iz domene komunalnog gospodarstva. Vodoopskrbni sustav pokriva čak 98 posto područja Grada. Sada trebamo nastaviti s unaprjeđenjem drugih područja naše infrastrukture koja su slabije razvijena, poput kanalizacijskog sustava. Upravo smo pri završetku tehničke dokumentacije i projekt u vrijednosti oko 3 mil. EUR namjeravamo kandidirati za financiranje iz EU fondova, istaknuo je u Europskom parlamentu Bilić. Njegovo izlaganje je potaknulo pitanje EU zastupnika Davora Škrleca o tome može li Ludbreg biti primjer Smart City-ja i uklopiti se u europske standarde. Gradonačelnik je odgovorio da svakako može, ali da postoje poteškoće, kako u bližem okruženju, tako i na razini države. Manji gradovi ovise o županijskim centrima, koji imaju pregršt vlastitih problema. Na Ludbregu bi se mogle testirati inovativni sustavi i tehnologije, poput uvođenja pametnog prijevoza, no administracija je zakazala u podršci našim projektima. Stoga očekujemo i puno bolju suradnju s državnim tijelima, poput Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, zaključio je Dubravko Bilić.