Gorski Kotar će koristiti Švicarsku darovnicu za izgradnju komunalne infrastrukture!! Na raspolaganju 326,5 mil KN

Krajem lipnja potpisan je okvirni sporazum između Švicarskog saveznog vijeća i Vlade Republike Hrvatske o provedbi Švicarsko-hrvatskog programa suradnje kroz koji je Hrvatskoj osigurana darovnica u iznosu od 45 mil. CHF, odnosno oko 326,5 mil. KN, za projekte koji će se provoditi u razdoblju od 2016.–2024. godine. Hrvatska je time postala 13. zemlja koja i formalno počinje sudjelovati u programu koji ima za cilj smanjenje društvenih i ekonomskih razlika na području Europske unije. Švicarski veleposlanik Stefan Estermann naglasio je kako su projekti naznačeni u Okvirnom sporazumu vrlo zanimljivi i vrlo zahtjevni, a podijeljeni su u dva stupa: istraživanje i suradnju te infrastrukturu. Potpredsjednik Vlade i ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Branko Grčić istaknuo je da će ovaj program uglavnom biti namijenjen za Gorski kotar koji će bitno poboljšati svoju infrastrukturu vodoopskrbe, ali i odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda na nekoliko odabranih lokacija, a čiji su troškovi prihvatljivi u iznosu od 1,07 mil. CHF, odnosno 7 mil. KN. Kroz Švicarsko–hrvatski program suradnje Hrvatska očekuje daljnje jačanje bilateralnih odnosa sa Švicarskom, kreiranje institucionalnih partnerstava između Hrvatske i Švicarske, doprinos smanjenju socijalnih nejednakosti te potporu daljnjem ekonomskom razvoju.