BiH: SAMO 33 POSTO STANOVNIŠTVA IMA PRISTUP KANALIZACIJI. NASTAVAK PROJEKTA WATSAN – FINANCIRANJE OTPADNIH VODA U BOSANSKOJ KRUPI

U BiH se nastavlja provođenje međunarodnog projekta razvoja vodoopskrbe i infrastrukture za odvodnju otpadnih voda – WATSAN. Trenutno 60 posto stanovnika u Federaciji BiH ima pristup sistemu javne vodoopskrbe, 33 posto stanovništva koristi javni sistem odvodnje otpadnih voda, a nepunih 2 posto je priključeno na kolektore za pročišćavanje otpadnih voda. Mnogobrojne općine istaknule su svoje zahtjeve za poboljšanje vodoopskrbe i stanja u javnom zdravstvu, kao i zahtjeve za smanjenjem zagađenja voda, koje se učestalo nekontrolirano ispuštaju u okoliš. Izgradnja kanalizacijskog sistema u Bosanskoj Krupi je jedan od kapitalnih projekta na području ove općine, koja se prostire uz rijeku Unu.  Upravo je objavljen tender za odabir izvođača radova za prvu fazu vrijednu oko 1,5 mil. KM, a poslovi će obuhvatiti ukupno osam lokacija u Bosanskoj Krupi i Bosanskoj Otoci dužine devet kilometara.  Očekujemo da će realizacija ovog projekta dovesti do značajnog poboljšanja zdravstvenog stanja građana, istaknuo je Armin Halitović, načelnik Općine Bosanska Krupa. Poboljšat ćemo situaciju i spriječiti daljnja ispuštanja kanalizacije u rijeku Unu i njene pritoke i konačno se riješiti neugodnih mirisa koji su posebno izraženi tokom vrućih ljetnih dana, zaključio je Halitović.