Uskoro novo gradsko groblje u Zadru. Najveći grobljanski projekt nakon više desetljeća

Na površini od 33 hektara, na prostoru između Gospodarske zone Crno i Murvice, Zadar će uskoro dobiti novo, prostrano i moderno uređeno gradsko groblje. Ovaj veliki i za grad iznimno značajan projekt povjeren je Heleni Paver Njirić, profesorici na katedri za projektiranje Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Ovo groblje planirano je za idućih sto godina, udomit će 30.000 duša i smješteno je uz jedan od ulaza u Zadar, pored naselja Crno. Groblje je planirano kao rimski grad koji ima svoje ulice i trgove. Podijeljeno je u više etapa, odnosno malih grobalja, ili grobnih cjelina, koje će biti opasane zidovima uz koje su smještene grobnice. Tako će uvijek, u svakoj etapi, djelovati dovršeno. Također, novo zadarsko groblje imat će i mjesta za urne pokojnika. Pri uređenju koristit će se isključivo autohtoni materijal i vegetacija, a za zidove kamen od postojećeg iskopa. Ovaj je važan nacionalni projekt velikog gradskog groblja koji se pojavljuje nakon dosta godina od izgradnje sličnih kapitalnih investicija, koje su realizirane na riječkoj Drenovi ili u Osijeku. Osim novog groblja, u Zadru se 2017. godine planira niz drugih infrastrukturnih projekata, među kojima je uređenje šetnice na Muraju, uređenje utvrde Citadele, odnosno projekt revitalizacije povijesnog dijela grada dopunjenog kulturnim sadržajima te obnova Trga tri bunara i Trga Sv. Frane na Poluotoku, čime će se vratiti stari sjaj nekim važnim povijesnim lokalitetima.