U BEČU AUTOBUSI BEZ VOZAČA: U prometu su autonomna električna vozila

Bečki javni prijevoz posjeduje dva autonomna autobusa na električni pogon, koja su službeno započela svoju vožnju od 6. lipnja. Službenom prometovanju prethodila su testiranja te su autobusi pokazali kako mogu uspješno sudjelovati u prometu i komunicirati sa semaforima. Uslijed dobrih rezultata i uspješnih iskustava probnog djelovanja došlo je vrijeme ukrcaja svojih prvih ”pravih putnika“.

Navedeni projekt je dio programa „Mobilna budućnost“, koji financira austrijsko ministarstvo prometa, a glavni nositelj je bečko poduzeće za javni prijevoz  „Wiener Linien“. Autonomni autobusi mogu primiti do 11 putnika, mogu se kretati brzinom od 20 km/h, dok je njihovo maksimalno vrijeme rada 9 sati. Elitno i avangardno bečko gradsko naselje Seestadt Aspern poznato je kao „urbani laboratorij pametnog grada Beča“, stoga je idealno područje za ove velike prometne iskorake i korištenje ovakve smart vrste gradskog prijevoza.