Sutra okupljanje komunalaca u Ivanić Gradu. Kako proširiti kapacitete odlagališta ili ubrzati izgradnju CGO?

U ivanićgradskom hotelu Sport sutra, 19. travnja, održava se stručni skup na temu „Komunalna društva i gospodarenje otpadom u Zagrebačkoj županiji“ na kojem se okupljaju komunalne tvrtke i nadležne institucije s područja Zagrebačke županije. Organizator je tvrtka Gospodarenje otpadom Zagrebačke županije d.o.o. u suradnji s komunalnim društvom Ivakop d.o.o. iz Ivanić Grada.

Sanja Radošević, direktorica Ivakopa navodi da je potrebno intenzivirati međusobnu suradnju u cilju razmjene najboljih praksi te razmatranja različitih modela gospodarenja otpadom. Na skupu, koji počinje u 10.00 sati, najavljeno je održavanje nekoliko zanimljivih prezentacija, a glavno predavanje održat će Aleksandra Čilić iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Po završetku stručnih prezentacija predviđen je obilazak lokalnih odlagališta otpada. Cilj stručnog skupa je uspostava komunikacije o stručnim i operativnim pitanjima, prenošenje znanja i razmjena iskustava između komunalnih društava s područja Zagrebačke županije koji gravitiraju budućem regionalnom centru za gospodarenje otpadom. Radošević dodaje kako je predviđeno da se klasična odlagališta otpada zatvore do 2018. godine pa se temeljem toga ne dozvoljava proširenje granica zahvata postojećih odlagališta. 2018. godina se približava, a sve je izvjesnije da predviđeni RCGO neće biti izgrađeni do tog roka. Komunalna društva imaju problem s kapacitetima odlagališta, koja su gotovo popunjena pa se postavlja pitanje kamo će se odlagati otpad, nakon što postojeći kapaciteti odlaganja budu iscrpljeni, a u slučaju da regionalni centri u tom trenutku ne budu izgrađeni ili ako neće biti u funkciji, zaključila je Radošević.