STRANE DONACIJE: Njemačka banka KfW ulaže u komunalnu infrastrukturu u Srbiji

Počelo je s radom postrojenje za obradu otpadnih voda za 25.000 stanovnika općine Smederevo, vrijedno 3,2 mil. EUR, financirano grant sredstvima njemačke razvojne banke KfW i njemačke vlade.

Vlada Srbije u naredne će tri godine investirati 20 mil. EUR u projekte poboljšanja vodoopskrbne mreže, čime će se povećati dostupnost kvalitetnijoj vodi za piće za 500.000 građana, izjavila je pri svečanom otvaranju prošli tjedan ministrica građevinarstva, prometa i infrastrukture Zorana Mihajlović. Trenutna vrijednost projekata koje provodimo u suradnji s njemačkom vladom i KfW-om je 198 mil. EUR, od čega se 82 mil. EUR odnosi na vodoopskrbu, rekla je Mihajlović, te najavila gradnju uređaja za pročišćavanje u Aleksincu, Pirotu, Kikindi, Somboru i Vrbasu u sljedeće tri godine.

Od 2000. u razne projekte u Srbiji uloženo je ukupno 1,6 mlrd. EUR njemačkih sredstava, od čega 230 mil. EUR u vodno-komunalni sektor.