Slovenija: tri općine čekaju odobrenje iz Bruxellesa za projekt otpadnih voda od 70 mil. EUR

Trenutno najveći okolišni projekt u Sloveniji čeka odobrenje Europske komisije, u sklopu kojeg će se izgraditi kanalizacijski kanal od općina Medvode i Vodice do centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Zalogu, nadograditi navedeno postrojenje za obradu te izgraditi nova kanalizacija na području Ljubljane za više od 2000 stanovnika. Ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja očekuje da će Komisiji trebati tri mjeseca za ocjenu projekta. Po odobrenju, Slovenija će povući nešto manje od 70 mil. EUR iz europskih kohezijskih fondova, od ukupno potrebnih 135 mil. EUR. Država će također imati aktivnu ulogu jer će sufinancirati projekt u visini 12 mil. EUR, a ostatak potrebnog novca osigurat će općine Medvode, Vodice i Ljubljana. Općine su spomenuti projekt namjeravale kandidirati za financiranje u prethodnoj financijskoj perspektivi, no zbog prevelikog pritiska na fondove, gradnja navedene kanalizacije i nadogradnja uređaja za pročišćavanje morala je čekati novu financijsku perspektivu, ali i zadovoljiti stroža pravila prijavljivanja.