PRIRODNI FENOMEN: Otvorena edukativna staza na jezeru „sad ga ima, sad ga nema“

U zaleđu grada Bakra otvorena je 8,5 km dugačka edukativna staza Ponikve. Radi se o iznimno rijetkom krškom fenomenu pod nazivom „sad ga ima, sad ga nema jezero“, gdje uslijed iznimno kišnih razdoblja slivne i podzemne vode od krške doline u samo nekoliko sati stvaraju jezero. Jezero koje nastaje i nestaje, te njegove biljne, životinjske, povijesne i krške posebnosti objedinjene su na 8,5 kilometara dugačkoj edukativnoj stazi. Projekt ukupne vrijednosti 73.780 KN, realiziran je sredstvima Grada Bakra, Turističke zajednice Grada Bakra i Primorsko-goranske županije.

Edukativna staza Ponikve nastala je kao poticaj lokalnom stanovništvu da Ponikve prepozna kao izletničko odredište tijekom cijele godine te kao dodatna ponuda za turiste koji u Ponikvama mogu upoznati raznovrsnu prirodnu baštinu kraja.