POŽAR ZAHVATIO KAREPOVAC: Na splitskom odlagalištu otpada detektirani opasni plinovi!

Nastavno na katastrofalni požar koji je proteklih dana ozbiljno ugrozio Split, prigradska naselja i okolicu, te na činjenicu da je vatrena stihija zahvatila i gradsko odlagalište otpada, Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije pristupio je pojačanom praćenju kvalitete zraka. Premda se koncentracije metana ne mjere, povišene vrijednosti sumporovodika na samom odlagalištu otpada Karepovac, ali i u širokom krugu oko njega, ukazivale su na mogućnost nastajanja drugih opasnih plinova poput metana i amonijaka. Iako neposredne i šire opasnosti za sada nije bilo, stanovnicima se preporučilo zatvaranje prozora i što kraći boravak na područjima grada do kojih je dosegnuo dim. Cjelokupna situacija s požarom predstavlja veliki izazov za rad svih gradskih i županijskih službi, posebice oko sanacije opožarenih područja, čišćenja i odvoza nagorjelih stabala i drugih stradalih objekata i opreme. Požar je otvorio pitanje funkcioniranja vodoopskrbnog sustava u kriznim situacijama, a dio medija prenio je kako je došlo do zastoja u opskrbi vodom, slabog pritiska i sličnih problema koji su utjecali na gašenje požara i sanaciju požarišta.