London: Grade se fontane za pitku vodu u cilju smanjenja plastične ambalaže

Svjetske statistike su frapantne – svake se minute kupi milijun plastičnih boca i očekuje se da će godišnja potrošnja nadmašiti 500 milijardi boca do 2021. godine. Veliki dio PVC ambalaže zatrpan je na odlagalištima ili odbačeno u ocean. Posebno zabrinjava što čak više od polovice kupljenih plastičnih boca u 2016. godini uopće nije prikupljeno niti je uključeno u recikliranje. Gradonačelnik Londona, Sadiq Khan, pokreće izgradnju nove mreže vodenih fontana i posuda za punjenje boca diljem britanske prijestolnice, a sve u cilju smanjenja uporabe jednokratne ambalaže, u kojoj dominiraju plastične boce s vodom. Besplatna voda iz fontana u Londonu će biti dostupna na frekventnim javnim područjima poput trgovačkih centara, parkova, trgova, a istu odredbu uključit će se u proces planiranja izgradnje i rekonstrukcije nove infrastrukture i javnih sadržaja. Nevladine udruge su i prethodnom gradonačelniku iznijele slične prijedloge, ali su odbačeni zbog navodno visokih troškova. Sada britanski mediji ističu da su troškovi vrlo prihvatljivi jer pripremna dokumentacija za instalacije fontane za pitku vodu u Shrewsbury Parku i Greenwichu sugerira kako će fontane koštati oko 6.000 funti. Osim ove inicijative u Londonu, Michael Gove, državni tajnik za zaštituokoliša, podržava slične inicijative i ističe kako je upravo pristup pitkoj vodi kroz javne fontane diljem zemlje dio vladinog programa za drastično smanjenje plastičnog otpada.