GUARDIAN POHVALIO LJUBLJANU: Recikliranjem stižu do zero waste rezultata!

Ugledni britanski list u svojoj nedavnoj analizi slučaja Ljubljane navodi kako je slovenski glavni grad ponovno unaprijedio i preispitao svoj odnos prema otpadu i postao dobar primjer postupanja europske prijestolnice. Prikazane su fotografije otpada koji se tovari u drobilicu u mehaničkom postrojenju za biološko pročišćavanje u Ljubljani te fotografija starog odlagališta, gdje danas pasu jeleni, s time da na zelenom brijegu žive i populacije zečeva i kornjača.

Zrak je čist i jedini znaci da se stoji iznad 24 metra dubokog odlagališta je pojava metanski plinova. Prije petnaest godina sav otpad slovenskog glavnog grada završavao je na odlagalištu, no stvari su se drastično promijenile, jer će dobrim funkcioniranjem sortirnice i velikog reciklažnog centra do 2025. najmanje 75% otpada biti reciklirano i Ljubljana je prva europska prijestolnica koja se obvezala da će smanjiti otpad na nulu. Odvojeno prikupljanje biootpada postat će obvezno diljem EU već 2023. godine, ali Ljubljana je pretekla zakonska rješenja, gotovo pred dva desetljeća, zaključio je Guardian.