Dubrovnik implementirao sustav pametnih spremnika za otpad. Pametne kante dojavljuju kad su pune!

Nakon Koprivnice i Opatije, i Dubrovnik je uveo pametne spremnike za otpad BigBelly i SmartBelly. Ovi spremnici samostalno javljaju kad su puni, smanjuju količinu otpada, povećavaju stopu odvajanja, a za napajanje koriste sunčevu energiju. BigBelly se koristi za miješani sitni otpad, dok se SmartBelly koristi za odvojeni otpad – ambalažu od plastike ili metala. Ovo je odlična stvar za Grad, rekao je zamjenik gradonačelnika Grada Dubrovnika zadužen za komunalne poslove i gospodarstvo Željko Raguž. Prvi smo u Hrvatskoj koji će imati cijeli sustav, a pametni spremnici uvelike će olakšati posao djelatnicima Čistoće, zahvaljujući čijoj se inicijativi na Pilama nalazi dupli spremnik. Pametni spremnici, kapaciteta 600 do 800 litara, opremljeni su GPS odašiljačem i softverom pomoću kojeg u realnom vremenu šalju signal o popunjenosti i obavijesti kada ih je potrebno isprazniti. Uz to posjeduju video snimač s integriranim senzorima za temperaturu, vlažnost i tlak zraka, za mjerenje CO, NO2, te za mjerenje razine svjetla i buke. Pune se putem solarnih panela, a jedan sat osunčanosti dovoljan je za mjesečni rad. Zahvaljujući integriranoj preši, Bigbelly spremnik ima pet do sedam puta veći kapacitet od uobičajenih spremnika što ovaj „veliki trbuh“ čini pravim rješenjem za pretrpane košarice, rekla je Maja Graml, direktorica tvrtke Graml koja je zastupnik i distributer BigBelly Solar kompaktora, uz napomenu kako je ovo najnapredniji i najprodavaniji svjetski sustav za zbrinjavanje javnog otpada.