Beograd dobiva tvornicu za otpad

Prilikom posjeta Centru za obnovljivu energiju (EWB) u švicarskom Bernu, gradonačelnik Beograda Siniša Mali najavio je da i Beograd može očekivati izgradnju jedne takve tvornice, koja bi trajno riješila pitanje otpada u glavnom gradu Srbije. Prema riječima gradonačelnika, sljedeće godine bit će izabran partner i početi realizacija projekta vrijednog 300 mil. EUR u okviru javno-privatnog partnerstva. Tvornica će iz otpada proizvoditi toplinsku i električnu energiju, rekao je Mali, što će gradu osigurati ne samo čišći zrak nego i zaradu. Švicarski EWB je javno poduzeće koje se bavi prikupljanjem otpada, proizvodnjom i distribucijom električne energije, prirodnog plina i vode. “Ovakva jedna tvornica je budućnost Beograda”, rekao je Mali, podsjećajući da je gradsko odlagalište “Vinča” u ovom trenutku “najveća crna točka” u ovom dijelu Europe po pitanju ekologije. Izgradnjom ove tvornice čistimo Vinču i dobivamo tvornicu koja iz onoga što nam ne treba proizvodi ono što nam treba”, zaključio je Mali.