AKTIVNE HRVATSKE VODE U NOVSKOJ I RIJECI: Potpora uspješnim vodno-komunalnim projektima

Posljednjih mjesec dana bilo je vrlo intenzivno kada se radi o potpisivanju ugovora za dodjelu bespovratnih EU sredstava za poslove vezane za vodno-komunalnu infrastrukturu na području RH. Uspješne projekte prijavili su Vodovod Novska d.o.o. za razvoj vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Novska i KD Vodovod i kanalizacija d.o.o. iz Rijeke za Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka. Vrijednost oba projekta premašuje čak 2,3 mlrd. KN. Ovo je ukupno 31 vodno-komunalni ugovor koji je potpisan, a kojim su osigurana EU bespovratna sredstva iz Kohezijskog fonda, Operativnog programa ˝Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.˝ u okviru kojega je RH dostupno 1,05 mlrd. EUR (7,9 mlrd. KN). EU sredstva pokrivaju oko 70 % troškova, dok će preostali iznos sufinancirati Hrvatske vode uz Ministarstvo zaštite okoliša. Hrvatske vode su također predstavile i planirane projekte i investicije na području Bjelovarsko-bilogorske županije. Istaknuto je kako je u deset godina na području Bjelovarsko-bilogorske županije u ovaj sektor uloženo 567 mil. KN, s time da se 37,5 mil. KN planira uložiti u 2018. godini. Župan Bjelovarsko-bilogorske županije Damir Bajs podsjetio je i na ostale investicije: osim navedene investicije, tu imamo i još dva jako bitna ulaganja od pedesetak milijuna kuna, a riječ je o akumulacijama u Ivanskoj i Grubišnom polju, zaključio je Bajs.