USKORO KREĆU RADOVI NA AGLOMERACIJI KRIŽEVCI: Najveći projekt u povijesti grada

U Zagrebu je potpisan ugovor o sufinanciranju projekta poboljšanja vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Križevci. Time su i službeno osigurana sredstva te ispunjeni svi preduvjeti da se krene s najvećim infrastrukturnim projektom u povijesti Križevaca kojim će se izgraditi 53,3 kilometara nove kanalizacije, rekonstruirati 13 kilometara postojeće kanalizacije te izgraditi 9,5 kilometara vodovodne mreže uz rekonstrukciju 19,5 kilometara stare vodovodne mreže.

Projekt je vrijedan 320,4 mil. KN, a prihvatljivi troškovi su 256,3 mil. KN od čega 179,8 mil. KN čine bespovratna EU sredstva. Preostalih 76,5 mil. KN u projektu osigurat će Ministarstvo zaštite okoliša i energetike i Hrvatske vode (svatko po 30,6 mil. KN) te Grad Križevci  (15,3 mil. KN).

Realizacijom projekta broj priključenih stanovnika na sustav vodoopskrbe povećat će se s 12.285 na 14.700 što predstavlja povećanje od 2.415 stanovnika. Stupanj priključenosti na sustav vodoopskrbe na području aglomeracije iznosi 77%, a nakon provedbe projekta priključenost će iznositi 93%. Projektom će se postići i smanjenje gubitaka u vodoopskrbnom sustavu Križevci s trenutnih 32% na 25% do kraja 2023. godine.

Broj priključenih stanovnika na sustav odvodnje povećat će se s postojećih 9.396 na 14.203 što predstavlja povećanje od 4.807 stanovnika. Na sustav javne odvodnje trenutno je priključeno 61% stanovništva aglomeracije, a nakon provedbe projekta priključenost će iznositi 91%.