Svjetske metropole u borbi protiv plastike. Angažiran pristup iz Londona i New Delhija. Norvežani recikliraju 96 posto PVC ambalaže

U Velikoj Britaniji dnevno se baca čak 7 milijuna jednokratnih čaša, što na godišnjoj razini dostiže brojku od 2,5 milijarde jednokratnih čaša, od čega se samo manji dio njih šalje na reciklažu. U novije vrijeme, ipak su se napravili pozitivni koraci u sustavima reciklaže i ove vrste otpada. Upravno tijelo grada Londona, zajedno s javnim i privatnim partnerima, krenulo je s distribucijom posuda za sakupljanje čaša za kavu na ulicama, u uredima i trgovinama financijskog i gospodarskog centra grada. Cilj je u travnju prikupiti pola milijuna čaša, a do kraja godine čak 5 milijuna komada. O potrebi recikliranja se redovito izvještava u vodećim britanskim medijima, poput televizija BBC ili Sky News, koja je danas u emisiji Ocean Resource objavila da Britanija s recikliranjem ambalaže ispod 50 posto već zaostaje za svjetskim liderima. Primjerice, Norveška uspijeva reciklirati gotovo 96 posto sve plastične ambalaže. Istovremeno, pomaci u svijesti o potrebi recikliranja i poduzimanje konkretnih mjera događaju se i na drugim kontinentima, budući da su gradske vlasti New Delhija, glavnog grada Indije, u potpunosti zabranile korištenje jednokratne plastike. Odluka je donesena prije nekoliko tjedana, s ciljem smanjenja ukupne količine otpada i zagađenja u ovom višemilijunskom megalopolisu. Osim zabrane potrošnje jednokratnih plastičnih proizvoda, nacionalni zeleni sud je vlasti Delhija uputio na poduzimanje hitnih koraka prema smanjenju otpada na tri glavna gradska odlagališta, budući da se masovnim spaljivanjem otpada dodatno pogoršava kvaliteta zraka. Također, uvedene su visoke kazne za nepoštivanje propisa o gospodarenju otpadom za tvornice, trgovce i klaonice. Smanjenje otpada i recikliranje očito postaje jedan od ključnih razvojnih izazova za budućnost razvijenog svijeta.