„Smart City“ tehnologije! Hrvatska u koraku sa svjetskim tehnološkim rješenjima koja donose uštede

Projekt Smart City nudi moderniziranu evidenciju zbrinjavanja otpada, analitički pregled prometnih i turističkih trendova, informatizirane mreže e-punionica, digitalizirano poslovanje gradskih službi te rješenja u parkingu, prometu i energetskoj učinkovitosti gradova. Implementacija projekta već je vidljiva u pojedinim hrvatskim gradovima, kao što je Dubrovnik s pametnom ulicom koju odlikuju javna rasvjeta s multifunkcionalnom senzorskom mrežom i kamere za prepoznavanje prometnih prekršaja te inovativna parkirna tehnologija. Osim u gradovima, projekt je vidljiv i na otoku Krku koji je dobio cjelovito rješenje za upravljanje otočkim servisima, koja uključuju e-punionicu, LED rasvjetu sa softverskom podrškom, sustavom za praćenje popunjenosti parkirališta i pametnim zbrinjavanjem otpada. Pametni gradovi, uz pravilan dizajn i implementaciju, mogu donijeti brojne prednosti i dugoročnu korist, no oni moraju biti kohezivni i holistički te u njihovu izradu moraju biti uključeni svi dijelovi gradske uprave. Dobrih primjera ima i na svjetskoj razini: Los Angeles je instalacijom LED žarulja u uličnu rasvjetu smanjio upotrebu energije za 60 posto, što je donijelo 8 mil. USD godišnje uštede, dok je Barcelona, primjenjujući pametna rješenja u vodoopskrbi i rasvjeti, uštedjela više od 75 mil. EUR.