Srbija: Najava novog zakona i privatizacije komunalnih usluga pod pritiskom Bruxellesa!

Sredinom prošlog mjeseca portal E-kapija najavio je važne novitete u području komunalnih usluga. Temeljem neslužbenih informacija iz Vlade Srbije, navodno se razmatraju zakonske mogućnosti da se komunalne usluge privatiziraju, a sve zbog navodnog pritiska EU. Radi se očito o delikatnom gospodarskom, ali i političkom pitanju, jer su se ovim uslugama dosad isključivo bavila javna komunalna poduzeća, poput čistoće, vodovoda, odvodnje, javne rasvjete ili održavanja općinskih i gradskih prometnica. Mediji u Srbiji špekuliraju da bi se privatizacija ili uvođenje javno-privatnog partnerstva mogli loše odraziti na mnoge aspekte tih usluga, čak i da takve najave otvaraju mogućnosti za znatno povećanje cijena nekih usluga. Ako bi prevladao koncesijski model isto bi značilo da bi se nadležnost s lokalnih samouprava prenijela na državne vlasti a JLS bi ostale bez prihoda i direktne kontrole nad komunalnim uslugama, koje mogu utjecati na kvalitetu života građana. Sve to su neka od rješenja, koja su  predviđena novim zakonom o komunalnim djelatnostima, koji bi skupština Srbije trebala usvojiti po hitnom postupku. Briselska administracija zahtijeva da se usvoje europski standardi i prakse u ovom sektoru, a nužno je da se ovoj oblasti uskladimo sa onima koji važe u Europskoj uniji, gdje je jasno definirano da u komunalnim djelatnostima ne može postojati monopol države, već treba stvoriti uvjete i za djelovanje privatnog sektora.