Socijalne cijene za ugrožene skupine građana u Ivanić Gradu. IVAKOP postigao značajne uštede odvojenim sakupljanjem otpada

Na području Ivanić-Grada, općine Križ i općine Kloštar Ivanić od početka 2014. godine uveden je sustav odvojenog sakupljanja otpada po modelu “od vrata do vrata”. Ovaj način prikupljanja otpada pokazao se u mnogim gradovima iznimno uspješnim u osiguravanju visokog postotka kvalitetno odvojenih različitih vrsta otpada iz kućanstava; papira, plastike, stakla, biootpada i dr. Prednosti takvog načina prikupljanja otpada su visoki stupanj uključenosti građana, kao i brzina prikupljanja te moguća kontrola kvalitete. S druge strane, odvojeno prikupljanje otpada je proces koji ne ide preko noći, no sve više građana preuzima odgovornost za pravilno odlaganje otpada, izjavila je direktorica komunalnog poduzeća IVAKOP, Sanja Radošević. Trudimo se kontinuirano motivirati građane te smo sukladno tome i u suradnji s Gradom dogovorili povlaštene cijene komunalnih usluga za socijalne slučajeve te staračko i samačko domaćinstvo , a cijene se umanjuju za 25 – 50 posto. Novi sustavi prikupljanja otpada zahtijevaju od svakog korisnika veći angažman i veću odgovornost, no dodatni trud se vrlo brzo isplati kroz povećanje komunalnog standarda, a naposljetku i na kućnom budžetu, naglašava Radošević. Također dodaje kako im je u tome pomogao i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost jer sufinancira komunalnu infrastrukturu – posude za odvojeno prikupljanje otpada, vozila i uređaje te edukaciju. Ako odvojeno prikupljamo i recikliramo samo 1 tonu otpadnog papira, spasili smo 20 mladih stabala, uštedjeli oko 60 000 litara vode, potrošili upola manje energije i 15 puta manje onečistili otpadne vode, zaključila je Radošević.