Simončić: Nije li CGO Lećevica nova Marišćina? Ministarstvo najavilo izmjenu sadržaja

Nastavljaju se priprema za realizaciju izgradnje centra za gospodarenje otpadom u Lećevici za područje Splitsko-dalmatinske županije. Dr.sc. Viktor Simončič, konzultant s bogatim međunarodnim iskustvom, nekada i na funkciji pomoćnika ministra za okoliš vrlo kritički komentira najavu nastavka izgradnje planiranih centara po ranijem modelu. EU konzultanti »Jaspers« su prihvatili studiju izvodljivosti i Lečevica je procijenjena kao ekonomski isplativ i prihvatljiv projekt za EU. Ne dvojim niti trena da je isplativ za Europsku komisiju i za strane tvrtke, konzultante i dobavljače opreme. Njima je sve isplativo, jer to mi plaćamo piše dr. Simončić na svom blogu http://zg-magazin.com.hr/jaspers-go-home/ , dodajući da teza kako će EU dati 79 posto novca za Lećevica nema veze sa zdravom pameti, jer je to naš novac. To su zapravo hrvatska sredstva, a ne milodar EU-a, dodaje Simončić, pitajući se znaju li građani SDŽ županije koliko će ih to koštati? Hoće li svi imati istu naknadu ili će postojati razlika u naknadama koje će plaćati žitelji Runovića, Komiže, Sućuraja i Podstrane? Oko Lečevice se oglasilo i resorno Ministarstvo. Izgradnja najavljenih centara ide dalje, međutim oni će biti redefinirani po sadržaju, komentirao je ministar zaštite okoliša i prirode prof.dr. Slaven Dobrović. Oni će biti unaprijeđeni, imat ćemo više zaposlenih, bit će decentralizirani na neki način jer će transfer stanice doživjeti promjene u pogledu popunjavanja sadržaja, bit će prisutne sortirne linije, preše i slična oprema, koja bi trebala podignuti kvalitetu sustava, zaključio je ministar Dobrović.