REAGIRANJE GRADONAČELNIKA OBERSNELA: U Rijeci imamo dobar komunalni sustav!

Poskupljenja usluga KD Čistoća koriste se kao pokušaji za manipuliranje građanima, istaknuo je u svome reagiranju u Novom listu u srijedu gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel. „Korekcija cijene odvoza otpada u skladu je sa svim aktualnim zakonima i propisima i svatko tko tvrdi drugačije ili ne razumije o čemu priča, ili namjerno obmanjuje ljude. Iskreno, ne znam što je gore, jer takve tvrdnje danima izgovaraju osobe koje se očito smatraju kompetentnima za stručno analiziranje širokog spektra tema vezanih uz ekologiju i gospodarenje otpadom. Cijena usluge zbrinjavanja otpada povećana je isključivo zbog promjene načina zbrinjavanja otpada – do nedavno je otpad, bez prethodne obrade, trajno zatrpavan na odlagalištima, a sada se obrađuje u novootvorenom Županijskom centru za gospodarenje otpadom Marišćina, kojim upravlja tvrtka Eko plus na ekološki i zakonom propisan način. Jasno je da obrada otpada na ekološki prihvatljiv način košta više od pukog zatrpavanja smeća u kakvu rupu i vjerujem da svatko dobronamjeran može to shvatiti i prihvatiti. Naime, tvrtka Eko plus naplaćuje zbrinjavanje otpada 470 kuna po toni i to je jedini razlog zašto je nakon 22 godine Čistoća morala korigirati cijene. To isto očekuje i sva druga komunalna društva na području Primorsko-goranske županije, kao i na području cijele Hrvatske kada prorade slični centri za gospodarenje otpadom“, napisao je u reagiranju gradonačelnik Obersnel, koji se dodatno osvrnuo na kadrovska rješenja u Čistoći, na socijalni program, kao i na cijene energenata.