Otpad iz Dubrovnika odvozit će se u Gunju. 350 KN/t može donijeti godišnji prihod od 4 mil. KN

Prema navodima iz Općine Gunja, na istok županjske Posavine uskoro bi mogao pristizati komunalni otpad s krajnjeg juga Hrvatske. Gunjansko odlagalište Kraplja jedno je od najuređenijih i najsuvremenijih u Hrvatskoj, jer su provedeni sanacijski radovi i izgrađena kaseta za odlaganje, nakon katastrofalnih poplava 2014. Sanacija je provedena uz pomoć FZOEU, dok je kapacitet kasete 27 tisuća tona, što višestruko premašuje potrebe Gunje i okolnih općina Drenovci i Vrbanja. Budući da je predviđeno da će se odlagalište u narednih godinu dana postupno zatvarati i do kraja 2018. godine bit će potpuno izvan funkcije, postoji mogućnost za primanje otpada iz drugih dijelova Hrvatske. Time se otvara mogućnost za dodatni prihod od odlaganja otpada iz Dubrovnika između 3,5 i 4 mil. KN. Ovo je izvrsna prilika za ovu siromašnu općinu, rekao je načelnik općine Hrvoje Lucić.  “Smatram kako bi stvarno bila šteta ne iskoristiti slobodne kapacitete odlagališta i Gunji ne osigurati značajne prihode. Otpad se kod nas zbrinjava prema najvišim standardima zaštite okoliša, nema nikakve opasnosti za mještane i ne vidim zašto ne bismo došli do novca koji nam se nudi. Za godinu dana odlagalište se počinje zatvarati i 2018. bit će potpuno zatvoreno, uzeli mi taj novac ili ne”, zaključuje Lucić. Općine Drenovci i Vrbanja za zbrinjavanje otpada na gunjanskom deponiju plaćaju 100 KN plus PDV za tonu, dok su Dubrovčani spremni za istu uslugu plaćati tri i pol puta više, odnosno oko 350 KN po toni.