NOVI ZAKON POMAŽE JLS: konačno promjena indeksa razvijenosti?

Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU je u javnu raspravu uputilo prijedlog izmjena Zakona o regionalnom razvoju. Među ostalim, predlaže se nova struktura i metodologija izračuna indeksa razvijenosti, čime bi status potpomognutih područja u RH moglo dobiti još 40-ak lokalnih jedinica. Novom metodologijom izračuna razvijenosti lakše će se moći mjeriti pokazatelji sveukupnog razvoja te bi se jedinice lokalne i regionalne samouprave pravednije rangirale, što je posebno ograničavajuće kod korištenja sredstava iz EU fondova, budući da se čestim precjenjivanjem sadašnjeg stupnja razvijenosti, JLS dovode u nepovoljnu situaciju jer koriste EU potpore u smanjenom intenzitetu, odnosno moraju osigurati veća učešća vlastitog financiranja, što je veliko ograničenje. Predloženim izmjenama predviđeno je i skraćivanje roka za provedbu ocjenjivanja stupnja razvijenosti s pet na tri godine.