KAKO DO BOLJE GRADSKE KLIME: Drveće pomaže u regulaciji temperature na ulicama

Da stabla mogu sniziti temperaturu gradskih ulica i regulirati mikroklimu stanovnici već intuitivno znaju, no sada je to potvrđeno i znanstvenim istraživanjem. Stručnjaci sa Sveučilišta u Wisconsinu (SAD) potvrdili su da u vrućim ljetnim danima pod krošnjama drveća temperatura može biti niža i do 5°C, dok isparavanje vodene pare omogućuje bolju cirkulaciju zraka.Također, šume, odnosno drveće predstavljaju ogroman ponor ugljika jer samo jedno stablo može godišnje pohraniti 48 kilograma ugljikovog dioksida.

Regulacija temperature, bolja kvaliteta života i bolji odgovor na klimatske promjene, koji su sve veći izazov današnjice nemali su benefiti sadnje urbanog zelenila i preporuka stručnjacima za prostorno uređenje. Beč, ali i druge svjetske metropole počeli su s uvođenjem tzv. zelenih oaza koje donose i financijske koristi, poput rasta cijena nekretnina.