KAKO DO 80% UŠTEDE ENERGIJE? Kreće modernizacija javne rasvjete u Podgorici

Grad Podgorica potpisao je ugovor vrijedan 4,7 mil. EUR o rekonstrukciji javne rasvjete sa slovenskom tvrtkom Javna Razsvetljava. Prema priopćenju gradskih vlasti, modernizacija javne rasvjete smanjit će potrošnju električne energije za 80%.

Prva faza modernizacije podrazumijeva zamjenu 11.750 svjetiljki u prigradskim dijelovima grada, i to LED svjetiljkama. Istovremeno s realizacijom ovog projekta, Grad s partnerima iz UNDP-a priprema projektnu dokumentaciju za II fazu, koja se odnosi na centar grada i gradska naselja.

Inače, treba primijetiti kako trajanje birokratskih procedura očito nije problem samo u Hrvatskoj. Od raspisa natječaja u prosincu 2016. do potpisa ugovora s izvođačem radova u ožujku 2019. prošle su čak 2,5 godine. Prema riječima zamjenika gradonačelnika Časlava Vešovića, instalacija nove opreme zasnovane na LED tehnologiji osigurat će značajne uštede, koje će omogućiti otplatu duga prema partnerima.