Beograd počinje sa aktivnom reciklažom otpada

U beogradskoj općini Vračar postavljeno je prvo reciklažno dvorište koje čine tri reciklažna kontejnera, a gradski menadžer Goran Vesić je najavio da će u toj općini, Savskom vencu i Starom gradu biti postavljeno ukupno 30 takvih dvorišta. Na ovaj način Gradska čistoća počinje s realizacijom vrlo važnog posla za ovaj grad, a to je početak aktivne reciklaže otpada, rekao je Vesić. U narednih mjesec dana postavit će se ukupno 1.690 novih kontejnera, za sada imamo 55 reciklažnih dvorišta, dodao je direktor JKP Gradska čistoća Miroslav Bogdanović. To će se širiti dalje sa podzemnim kontejnerima koji će biti u narednom periodu prenamjenjeni za reciklažu, zaključio je Bogdanović. Postavljanje 700 kontejnera od 1,1 m3 sa nožnim otvaranjem i 790 kontejnera zapremine 3,2 kubika s digitaliziranim načinom pražnjenja je u punom jeku, a spomenute aktivnosti su nastavak onoga čime se Čistoća počela baviti još prije dvije godine. Goran Trivan, tajnik za ekologiju i zaštitu životne sredine ističe da se privodi kraju i izbor partnera za upravljanje otpadom s kojim će grad Beograd sklopiti ugovor. Vjerujemo da ćemo tog privatnog partnera imati do kraja lipnja, a da ćemo do kraja godine imati potpisan ugovor – ističe Trivan. Na kraju, iz Grada ističu da se priprema i proizvodnja električne energije od recikliranog otpada, odnosno da će posao s otpadom uključivati i komponentu energetske efikasnosti u skladu s važećim EU kriterijima.